İstatistiksel Veri Analizi

Makale ve tez yazım sürecinde araştırmacıların en çok ihtiyaç duyduğu hizmet istatistiksel veri analizi danışmanlık hizmetidir. İstatistiksel veri analizi hizmetimiz 3 kategoriden oluşmaktadır.

1. Planlama Süreci Danışmanlık Hizmeti

Bilimsel çalışmalarınızın planlama aşamasında eİstatistik ekibi olarak sizlerin yanında yer alarak tüm süreçleri birlikte yönetmekteyiz. Araştırma sorularının ve hipotezlerinin oluşturulması sürecinde, güç analizi (power analizi) ile örnek genişliğinin belirlenmesinde, etik kurul raporlarının oluşturulmasında, veri toplama, veri girişi ve veri analizi süreçlerinde sizlere profesyonel hizmet sunmaktayız.

Planlama süreci araştırmacıların en çok yardıma ihtiyaç duyduğu süreçlerin başında gelmektedir. Örnek genişliği belirleme, belirlenen örnek genişliğine göre gruplarda yer alacak olan deneklerin rastgele gruplara atanması (randomizasyon teknikleri) sürecinde sizlere çözüm ortağı olarak hizmet vermekteyiz.

Play Video

Veri toplama formları ve anketlerin tasarımı (survey monkey, Google form vb) ile veri giriş şablonlarının [IBM SPSS(.sav), Minitab (.mwx), Excel (.xlsx) vb] oluşturulması süreçlerinizi yürütmekteyiz. Veri analizi sürecinin en önemli ayağı olan verilerin toplanması ve veri girişlerinin yapılması ne kadar kusursuz ise analiz süreci de o oranda kusursuz gerçekleşecektir. Unutmayalım ki veri girişi çöp ise çıktı da çöp olacaktır!

2. Veri Analizi Süreci Danışmanlık Hizmeti

Veri toplama ve veri girişi sürecinden sonra en önemli adım hipotezlerin test edilmesidir. Veri analizi sürecinde kullanılacak istatistiksel yönteme ait tüm varsayımlar (normallik testi, varyansların homojenliği, çoklu bağlantı problemi gibi) büyük bir titizlik ile incelenir. İncelenen varsayımların ardından parametrik yöntemler (ANOVA, bağımsız örnekler t testi, eşli örnekler t testi, Univariate, Multivariate gibi) ile parametrik olmayan yöntemler (Mann Whitney U testi, Runs testi, Wilcoxon testi, Kruskal Wallis testi, Friedman testi gibi) büyük bir titizlik ile uygulanır.

Veri analizi süreci içerisinde en sık karşılaşılan hatalardan biri de araştırmacı tarafından gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda literatürde yar alan benzer çalışmalardaki istatistiksel analiz yöntemlerinin kendi veri setine uygulanmasıdır. Bu süreç içerisinde bizler sizlerin verilerine en uygun istatistiksel yöntemi seçip kusursuzca uygulamaktayız. Literatürde uygulanan ve üzülerek belirtmeliyiz ki hatalı istatistiksel teknikleri uygulamanızın önüne geçerek yayınınızın istatistiksel yöntem kısmının hakem sürecinden kusursuzca geçmesini sağlıyoruz.

Veri analizi sürecinde sizlerin isteklerinin yanında 15 yıllık tecrübemiz ile isteklerinize ilave olarak hangi testlerin yapılacağı noktasında da sizlere danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

3. Raporlama ve Veri Görselleştirme Danışmanlık Hizmeti

Veri analizi sürecinden sonra en önemli adım raporlamadır. Veri analizi sonuçlarının (IBM SPSS, Minitab, R Project, IBM SPSS AMOS, LISREL, GPower vb) tez formatı ve makale formatına uygun olarak hazırlıyoruz. Uluslararası akademik camia tarafından kabul görmüş ileri düzey raporlama teknikleri ile sunmuş olduğumuz bu danışmanlık hizmeti içerisinde veri görselleştirme de önemli bir yer tutmaktadır.

Veri analizi sürecinde en önemli noktalardan biri de kuşkusuz veri görselleştirme sürecidir. Verileriniz makale ve tez formatlarına göre sizlerden gelecek olan dergi adı ve enstitü bilgisine göre formata uygun olarak hazırlanmaktadır. Hazırlanan grafikler dergilerin istediği formatta (EPS, TIFF, JPG, PNG) ve yüksek çözünürlükte sunulmaktadır. Veri görselleştirme süreçlerinde modern grafik çizim araçları kullanılmaktadır. Minitab, IBM SPSS, Swiff Chart, R Project, GapMinder, infografik görselleştirme v.b. araçlar kullanılmaktadır. 

Veri analizi süreci tamamlandıktan sonra her bir çalışmanıza ait bir ek analiz talep hakkınız olmaktadır. Veri analizi sürecinde kullandığımız lisanslı programlarımız IBM SPSS, Minitab, LISREL programları ile sizlere profesyonel hizmet sunmaktayız.

Tez ve makaleniz yayınlanana kadar tezimiz ve makalemizdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Süreç Nasıl İşliyor?

Talep oluşturduğunuzda hipotezlerinizi, isteklerinizi, verilerinizi inceleyerek sizlere ulaşıyoruz. Önceliğimiz sizin isteklerinizden yola çıkarak, önerilerde bulunarak çalışmalarınızı daha güçlü hale getirebilmek için sizlerle iletişim kurarak nihai istekleri belirlemek. İstekler netleştiğinde sizlere fiyat teklifi gönderiyoruz ve kabul ettiğiniz andan itibaren süreç başlıyor. Örneğin 7 gün olarak seçtiğiniz analiz süresi için, 7 gün içinde sonuçlar sizlere iletiliyor. Sonuçları inceledikten sonra farklı bir analiz yapılmasını isterseniz “ek analiz” talebinde bulunabilirsiniz. Bu tamamen ücretsizdir.

Bu Süreçte Nasıl İletişim Kurabilirim?

İstatistiksel veri analizi süreci öncesi, süreç ve sonrasında bizlere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. 08508851256 numaralı hattımızı arayarak bilgi alabilir, soru sorabilir, istatistiksel veri analiz sürecinizi yöneten hocanız ile görüşebilirsiniz. Aynı zamanda siparişinize ait “yazışma” sekmesi ile hocanıza sorularınızı ileterek aktif olarak yazışma sekmesini kullanabilirsiniz.

Benim Çalıştığım Alan İle İlgili (Tıp, Diş Hekimliği Vb.) Benim Dilimden Anlayabilecek Hocalar İle Mi Çalışacağım?

Çalışmanız için talep oluşturduğunuzda sizlerin alanına göre hocalarımızı yönlendiriyoruz. Bu sayede alanızdaki terimleri, yapılan analiz türlerini, kullanılan yöntemleri bilen bir istatistik uzmanı ile iletişime geçmenin konforunu yaşayabilirsiniz.

Analizler İçin Teslimat Süresi Nedir?

Süreyi tamamen siz belirliyorsunuz. 12 saat – 30 gün arasında değişen seçeneklerden size uygun olan süreyi seçebilirsiniz. Ortalama bir süre için 7 gün seçebilir, acil bir analiz durumunda 12 saat içinde teslimat isteyebilirsiniz.

Sonuçları Hangi Formatta Alacağım?

Sonuçlarınızı 3 farklı formatta alabilirsiniz.
1. Tablo ve Yorum: Bu teslimat şeklinde analiz sonuçlarınız tablo, yorum ve grafikler halinde teslim edilir. Yorumlar istatistiksel olarak tüm detayları ile birlikte hazırlanır. Tablolar apa formatına uygundur. Eğer istediğiniz farklı bir tablo formatı olursa çalışmanın başında bize iletebilirsiniz.
2. Tablo: Bu teslimat şeklinde analiz sonuçları tablo olarak istediğiniz formatta talep edebilirsiniz. Tabloları gördüğünde yorumları yapabilen kişiler için uygun bir formattır. Dilerseniz örnek yorumlama tablo altına eklenir.
3. Program çıktısı: Bu teslimat şeklinde analizlerden elde edilen sonuçlar program çıktı dosyası veya excel dosyası içinde teslim edilir. Program çıktısını gördüğünde tablo şekline dönüştürebilen ve yorumlayabilen kişiler için uygundur.

Analiz Raporumu İnceledim, Birkaç Analiz Daha Yapılmasını İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Raporunuzu incelediğinizde eklenmesini istediğiniz yeni analizler için, raporunuzun sizlere teslim edildiği andan itibaren görecek olduğunuz “ek analiz” hakkınızı kullanarak ücretsiz olarak yeni isteklerinizi gönderebilirsiniz. Raporunuz güncellenerek sizlere tekrar iletilecektir.

Sesli Rapor Desteği

Veri analizi raporunuz için bizlerden sesli rapor talep edebilirsiniz. Sonuçlarınız video olarak adım adım anlatılacak ve sizlerde dilediğiniz zaman video açıklamaya ulaşıyor olabileceksiniz.